12 במאי 2011: מפגש פלוגה י' מגדוד 79 , שלושים ושמונה שנים אחרי

עפר דרורי אתר יד לשריון, 19 במאי 2011 21.05.2011 23:08
12 במאי 2011: מפגש פלוגה י' מגדוד 79 , שלושים ושמונה שנים אחרי


ותיקי פלוגה י' של גדוד 79 ממלחמת יום הכיפורים נפגשו ביד לשריון ב-12 המאי 2011 עם בני המשפחות השכולות. לאחר טקס ה"יזכור" הוקרן הסרט "כעוף החול" המביא את סיפור הפלוגה מהגיוס ועד לאחר המלחמה.פלוגה י' מגדוד 79 התחילה את המסלול הצבאי שלה בחודש פברואר 1973 וירדה לסיני לאחר אימון לוחם חרמ"ש בספטמבר 1973, חודש לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים. הפלוגה שהייתה אמורה להיכנס לקו בתאריך 7 באוקטובר 1973 במסגרת סבב התעסוקה המבצעית המתוכנן בו אמורה הייתה חטיבה 401 להחליף את חטיבה  14 מצאה את עצמה מקדימה את הירידה לקו ביום ל 6 באוקטובר 1973 בשעות הצהרים המוקדמות במסגרת הקפצה מבצעית ביום שבת הוא יום הכיפורים מתוך מטרה לחבור למוצבי הגזרה הצפונית של התעלה.

המציאות הייתה שכוחות הפלוגה התנפצו מול מארבי חי"ר וקומנדו מצריים, מרבית הנגמ"שים נפגעו ומרבית הלוחמים נפגעו. יתרת הכוחות אורגנה ע"י מפקד מחלקה 1 דני וינגרוד ז"ל לכוח עצמאי שסופח לסיירת שקד. הכוח היה שותף  ללחימה על הציר שהוביל למוצב בודפסט הצפוני. בקרבות אלה נשחק גם הכוח האחרון מהפלוגה. החיילים שנותקו מהפלוגה הצטרפו לכוחות לוחמים אחרים כמו גדודי טנקים בגזרה, סיירת שקד, צנחנים מילואים, סיירת מטכ"ל, יחידת חילוץ טייסים ועוד. הפלוגה סיימה את המלחמה עם שמונה עשר הרוגים ושלושים ואחד פצועים. כעוף החול הוקמה הפלוגה לאחר המלחמה ע"י המ"פ המקורי שלה יחיעם ששון והייתה שותפה בלחימה במלחמת ההתשה בצד המערבי של תעלת סואץ, מערבית לפאיד.

לאחר חמישה חודשי לחימה ותעסוקה מבצעית פורקה הפלוגה וחייליה פוזרו לקורס מ"כים וליחידות אחרות.

מאז ועד היום לא התקיים מפגש פלוגתי מסודר. בשנת 2005 יצא לאור הספר "פלוגה י' בסופה" המספר את סיפור הפלוגה. הספר היווה טריגר למפגשים קטנים של החברים בהזדמנויות שונות אבל מפגש מלא ומסודר לא התקיים.

ב 12 במאי 2011 לאחר עבודה של כחצי שנה ע"י צוות מארגן שכלל את עופר צור, חנן בר, רפי סהר ואנוכי התקיים המפגש הפלוגתי ביד לשריון בלטרון.

המפגש כלל טקס יזכור, שירה של סנדי קש שהיא קרובת משפחה של גלעד דשא ז"ל שהיה סגן מפקד הפלוגה (במפגש נודע למשתתפים כי תשעה עשר ילדים נקראו על שמו של גלעד) שחיברה והלחינה שיר מיוחד לכבודו. סנדי מלווה עצמה בגיטרה שהייתה במקור הגיטרה של גלעד. לאחר טקס ה "יזכור" הוקרן הסרט "כעוף החול" המביא בשש עשרה דקות את סיפור הפלוגה מהגיוס ועד לאחר המלחמה וכן סיפור אישי של עופר צור הפצוע הקשה ביותר של הפלוגה. סיפור של לוחם שנפצע קשה ושותק בשתי רגליו אשר בכוח הרצון חילץ עצמו ממצבו ושיקם את חייו האישיים והמשפחתיים בצורה שלא תאומן.

המ"פ יחיעם ששון (תא"ל במיל.) תיאר את מהלכי הכוח שהיה תחת פיקודו והודה ללוחמים ולבני המשפחות השכולות. יחיעם סיים בדברים: "לוחמי הפלוגה שהסתערו על חיילי הצבא המצרי בשעות הראשונות של המלחמה לחמו בגבורה ובחירוף נפש וסיפור לחימתם הוא חלק בלתי נפרד ממורשת הקרב עליה מתחנכים ויתחנכו דורות של לוחמים. ביראת קודש אומר למשפחות השכולות כי אני גאה שהייתה לי הזכות להיות מפקדם של בנכם שנפלו כגיבורים בקרב על הגנת המולדת - ולכם הלוחמים אני רוצה לומר כי אני גאה בכם מפקדי וחיילי פלוגה י'".

מג"ד 9 יום טוב תמיר (תא"ל במיל.) הוסיף מילים אישיות משלו.

מפגש הרעים שהתקיים לפני טכס ה "יזכור" ואחריו היה מרגש ביותר. המפגש התקיים ליד מיצג יום כיפור שבו מוזכרת לחימת הפלוגה כאחד משנים עשר סיפורי גבורה של המלחמה. לצד המיצג הוכן ע"י חנן בר שלט גדול שכלל תמונות רבות של חיילי הפלוגה מתקופת המלחמה. הכרזה הייתה מרכז התעניינות לחברים ולמשפחות והיוותה מוקד עניין לזיכרונות מהתקופה ההיא.

נכחו באירוע למעלה ממאה משתתפים חלק מהם בני משפחה של חברי הפלוגה וכמובן המשפחות השכולות.

ברצוני להודות לחברי לצוות כל אחד על תרומתו הרבה:

עופר צור, חנן בר ורפי סהר.

בנוסף תודות לאנשים ולגופים הבאים:

סנדי קש על השירה המרגשת שלה באירוע

עפר קוך על ההנחיה המקצועית של האירוע

לצלמים דני כיתרי ואביהו שפירא על שתיעדו את הערב

למשפחות צור ובר שבאו בהרכב מלא עם הילדים וסייעו רבות בצדדים טכניים של המפגש ואפשרו לנו חברי הצוות לא רק להיות עסוקים אלא גם ליהנות מהערב עצמו

תודה ליחיעם ששון מפקד הפלוגה במלחמה וליום טוב תמיר מג"ד 9 במלחמה על הדברים המרגשים שלהם שאפשרו לחלק מהמשתתפים לסגור מעגל

לאתר יד לשריון בלטרון ולעומד בראשו מנשה ענבר על שאפשרו לנו שימוש במתקני האתר וסייעו באמצעות אנשי האתר לערב מוצלח, מרגש ומהנה.

לתורמים השונים שבאמצעות תרומתם יכולנו להרים את הערב המרגש

תודה לבני המשפחות השכולות שהגיעו למפגש

תודה לחברי הפלוגה שבאו, חלקם הביאו את בני משפחותיהם אתם (והרוויחו בגדול מכך...)

והעיקר שנמשיך להיפגש...

מידע על הכנס

קישור לסרט "כעוף החול"  - עשויים ללא חת.

הסרט: "כעוף החול" - סיפורם של לוחמי פלוגה י' מגדוד 79 במלחמת יום הכיפורים (בחזית סיני) הוכן לקראת מפגש פלוגתי שהתקיים ב-12 במאי 2011 אחרי כשלושים ושמונה שנים ממלחמת יום הכיפורים. הסרט מביא את סיפורם של לוחמי הפלוגה מגיוסם בפברואר 1973 ועד לאחר המלחמה. הסרט נעשה לכבודם ולזכרם של שמונה עשר חללי הפלוגה ולכבודם של הלוחמים שנותרו בחיים.

לעיון בסקירת הספר על פלוגה י' במלחמת יום הכיפורים ראו כאן

מקור הכתבההוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה