דברים לזכרו של סגן גלעד דשא שנכתבו ע"י יחיעם ששון מפקד פלוגה י' גדוד 79 במלחמת יום הכיפורים

יחיעם ששון 23.04.2012 22:27
גלעד דשא

גלעד דשא


דברים שנכתבו ע" יחיעם ששון לזכרו של סגנו סגן גלעד דשא במלחמת יוה"כ. הדברים הוקראו ע"י יחיעם באזכרה השנתית לגלע דשא בשנת 2011 וגם ביום הזכרון לחללי צה"ל - 25 באפריל 2012.סו דשא היקרה ,

פלוגה י'  בפיקודי הוטלה ללחימה בגזרת העיר "קנטרה" מיד עם פרוץ המלחמה תוך שהיא מתפצלת לשלושה כוחות משנה , במשימה לחבור ללוחמי המעוזים "כתובה" , "פורקן" ו"מילאנו" ולחלצם מתוך התופת שהחלה שעה קודם לכן .

על הכוח בפיקודו של סגן מפקד הפלוגה, סגן גלעד דשא ז"ל ואשר כלל גם את נגמ"ש מ"מ 2 סגן אביהו שפירא , הוטלה המשימה לחבור למעוז "כתובה" ולחלץ את לוחמיו ,אשר כותרו ע"י כוחות חי"ר ונ"ט מצרים , לאחר שצלחו את התעלה כשעתיים קודם לכן בצהרי יום הכיפורים.

לחימת הכוח בפיקודו של סגן גלעד דשא הייתה מופת של גילוי אומץ לב תוך חירוף נפש  ודבקות במטרה העילאית  לחבור למעוז "כתובה" ולהציל את חיי לוחמיו המכותרים.

סגן גלעד דשא דבק במשימתו באומץ ,כשהוא נותן דוגמא אישית לפקודיו וחדור תחושת שליחות . גלעד נפל  בקרב תוך לחימה קשה ומרה בכוח המצרי שכיתר את המעוז "כתובה" וחסם את נתיב הגישה אליו.

גלעד היה קצין מוכשר ומצטיין ,בעל כושר מנהיגות נדיר , אשר התמצא היטב בכל תחומי הפעילות  .

מערכת היחסים בנינו הייתה מעבר ליחסים רגילים  של  מפקד פלוגה וסגנו  . נרקמה בנינו בזמן קצר יחסית רעות אמיצה ועמוקה . היה  בגלעד שילוב של רגישות , תמימות ויושר אישי עם נחישות ומקצועיות ברמה גבוהה מאד .  היה לי ביטחון רב בגלעד ונתתי בו אמון מלא ובלתי מסויג. ידעתי כי למרות גילו הצעיר יחסית , אני יכול לסמוך עליו לחלוטין ונעזרתי בו רבות באימון לוחמי הפלוגה והכנתם לפעילות מבצעית ולמלחמה.

בימים שלפני פרוץ המלחמה , כאשר המתח עלה והאפשרות לפריצת מלחמה נעשתה מוחשית מיום ליום , היה גלעד יד ימיני ופעל ללא לאות על מנת להביא את כשירותה המבצעית של הפלוגה לרמה הטובה ביותר .

באותם ימים התייעצתי לא פעם עם גלעד בסוגיות מקצועיות ומבצעיות, התייחסויותיו ועצותיו היו  בוגרות, ענייניות , שופעות חכמת חיים ותבונה.

גלעד היה קצין מוכשר ומצטיין ובלט גם בתכונותיו האישיות כאדם  ערכי, מוסרי ואוהב ארצו.  לגלעד היה  חיוך מדהים ועיניים מאירות, חוש הומור מעולה ואינטואיציה מיוחדת .

הייתה בו אהבה גדולה למוסיקה . אני זוכר את הערבים לפני המלחמה ,בהם גלעד ודני וינגורד ז"ל ,מ"מ מחלקה 3 שנפל בקרב ביום השני למלחמה , שרים יחד בהתלהבות נעורים ,שירים של להקת "כוורת", מתוך האלבום "סיפורי פוגי " ,כשהשיר "המגפיים של ברוך" הוביל את הרפרטואר. גלעד היה לי גם חבר אישי שידע להקשיב, להביע דעתו  ולדעת להאיר את המתרחש ברגישות, מזווית ראייה רעננה ומקורית . 

הידיעה המרה והכואבת על היפגעותו של גלעד יחד עם לוחמים נוספים בכוח עליו פקד, הגיעה אלי דרך רשת הקשר הפלוגתית תוך כדי  סערת הקרב בתוך העיר קנטרה .  דמותו החייכנית ששזורים היו בה  משובת נעורים  עם בגרות ורצינות , ליוותה וחיזקה אותי במהלך כל הקרבות בימי המלחמה ולא נשכחה מליבי מעולם  .

ב-12 אוקטובר 1974, שנה  אחרי מלחמת יום הכיפורים , נולד בני בכורי והענקנו  לו את השם גלעד על שמו של סגן גלעד דשא ז"ל .

יהי זכרו ברוך.

לתרגום לאנגליתהוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה