הקמה מחדש ופירוק

עפר דרורי 01.11.1973 09:16
הגשר היבשתי על תעלת סואץ

הגשר היבשתי על תעלת סואץ


זמן קצר לאחר סיום המלחמה ריכז יחיעם ששון המ"פ קבוצה של חיילים סביבו והחל בהקמה מחדש של הפלוגה. ראשית נאספו חיילי הפלוגה המקוריים שהיו מפוזרים ביחידות שונות ברחבי סיני ולאחר מכן צורפו אליהם חיילי מילואים כדי להשלים את הסד"כ. הפלוגה היתה מורכבת מאוסף של אנשים חלקם אנשי מילואים אשר סופחו במהלך הקרבות לפלוגה, מעט מאוד חיילים שהיו בפלוגה מהתחלה ועוד אנשים אחרים. קציני הפלוגה להוציא המ"פ, היו קציני מילואים ובהם כאלה שהיו במאגר קצינים ולא היו משובצים בשום יחידה בזמן פרוץ המלחמה. לפלוגה לא היו באותה עת נגמ"שים והיא נוידה על גבי זחל"מים.זמן קצר לאחר סיום המלחמה ריכז יחיעם ששון המ"פ קבוצה של חיילים סביבו והחל בהקמה מחדש של הפלוגה. ראשית נאספו חיילי הפלוגה המקוריים שהיו מפוזרים ביחידות שונות ברחבי סיני ולאחר מכן צורפו אליהם חיילי מילואים כדי להשלים את הסד"כ. הפלוגה היתה מורכבת מאוסף של אנשים חלקם אנשי מילואים אשר סופחו במהלך הקרבות לפלוגה, מעט מאוד חיילים שהיו בפלוגה מהתחלה ועוד אנשים אחרים. קציני הפלוגה להוציא המ"פ, היו קציני מילואים ובהם כאלה שהיו במאגר קצינים ולא היו משובצים בשום יחידה בזמן פרוץ המלחמה. לפלוגה לא היו באותה עת נגמ"שים והיא נוידה על גבי זחל"מים. את הזחל"מים או כפי שכינינו אותם "הזחלווים" לא ידענו כיצד להפעיל, כיצד להילחם מהם ואפילו כיצד לרדת מהם תוך כדי תנועה (שהיתה פעולה בסיסית שלנו ע"ג נגמ"שים). אנשי המילואים הותיקים אשר הכירו את הזחל"מים לימדו אותנו מעט על תכונותיהם ואנו השתלבנו בפלוגה ברגשות מעורבים הן בגלל ההרכב האנושי של האנשים שרובם היו יותר מבוגרים מאיתנו והן בגלל ציוד הלחימה, זחל"מים שבעיננו היו "ענתיקות" שאין מה לעשות בהם.
הפלוגה ישבה מערבית לפאיד בקו המגע עם המצרים, והחזיקה מספר מוצבים שסימנו את הקו שאליו הגיעו כוחותינו בעת הפסקת האש. המוצבים היו בנויים מסוללת חול אשר נתנה מחסה לנגמ"שים, ומעמדת תצפית מוגבהת. פעילות הפלוגה היתה סיורים במשך היום, תצפיות ומארבי לילה. היתה זו תקופה של מיני-התשה שבה המצרים היו מפגיזים את כוחותינו ומידי פעם היו תקריות אש מלוות בירי טנקים הדדי. בפברואר 1974 עזבנו את אפריקה יחד עם שאר כוחות צה"ל. התנועה היתה פלוגתית על גבי זחלים ממוצב הביט שהיה המוצב המערבי ביותר של כוחותינו בגיזרת פאיד, ועד לרפידים, סה"כ למעלה מחמש מאות מיילים בנסיעה מנהלתית דרך אזורי הקרבות של חלק מאנשי הפלוגה. בחודש מרץ 1974 סגרנו מעגל. הפלוגה חזרה למחנה הקבע המקורי – מחנה סופה ליד שקם רפידים וזאת חמשה חודשים לאחר שעזבה אותו בסערה עם פרוץ המלחמה. לפלוגה התמנה מ"פ חדש אלי ליבני.
בחודש אפריל 1974 הפלוגה התפרקה. מספר מחיילי הפלוגה המקורית נשלחו לקורס מ"כים, וחברים אחרים מהפלוגה נשלחו להיות מדריכים בג'וליס בבית-הספר לשריון וכן למשימות נוספות.