תעודת הערכה של מפקד פיקוד הדרום לפלוגה י' מגדוד 79

עפר דרורי 02.10.2011 02:09
תעודת הערכה של מפקד פיקוד הדרום לפלוגה י' מגדוד 79


בטקס מרגש שהתקיים ערב ראש השנה (ספטמבר 2011) בנוכחות מפקד פיקוד הדרום האלוף טל רוסו תוך כיבוד חברי הפלוגה עלו נציגי הפלוגה לבמה, סלו שושן וגיורא נאור וקבלו את תעודת ההערכה מהאלוף על פועלה של פלוגה י' במלחמת יום הכיפורים. לאחר מכן נקראו חברי הפלוגה גם הם לבמה וזכו ללחיצת ידו של האלוף ולתעודת הערכה. תמונות מהטקס באתר הפלוגה.תעודת הערכה של מפקד פיקוד הדרום לפלוגה י' מגדוד 79

עפר דרורי

offerd@gmail.com

 

פלוגה י' מגדוד 79 נלחמה בחזית הדרום במלחמת יום הכיפורים. הפלוגה שהייתה פלוגת חרמ"ש סדירה בגדוד טנקים סדיר (גדוד 79) הוקפצה לגזרה הצפונית של התעלה עוד בטרם נורה כדור אחד במלחמה והוכפפה בקשר ת"פ גדוד 9. משימת הפלוגה הייתה לחבור למוצבים: "כתובה", "מילאנו" ו"מפרקת" באזור העיר "קנטרה". בדרכה למעוזי התעלה נתקלו כוחות הפלוגה במארבים מצריים שמוקמו בסמוך לצירים מרכזיים שהובילו לקו המעוזים, לאחר יום של לחימה נפגעה הפלוגה קשה והתפרקה. למחרת היום כונסו הנותרים בחיים מהפלוגה ביוזמתו ותחת פיקודו של מ"מ 1 דני וינגרוד למסגרת לוחמת שחברה לסיירת שקד והמשיכה בלחימה בגזרה הצפונית בעיקר בניסיונות החילוץ של מעוז בודפסט, לאחר יום לחימה נוסף נהרג המ"מ דני וינגרוד ולוחמים נוספים נפצעו. בזה הסתיים חלקה של פלוגה י' במלחמה כמסגרת פלוגתית. בקרבות נהרגו 18 לוחמים מהפלוגה ו 31 נפצעו. לוחמי הפלוגה שנותרו בחיים הצטרפו מיוזמתם לכוחות לוחמים אחרים במסגרות שונות בחזית התעלה. חלק הצטרפו לסיירת שקד, אחרים לסיירת מטכ"ל, נוספים לגדוד צנחנים מילואים, חלק לגדודי טנקים של חטיבה 14 (79 ו 184), אחרים למפקדת חטיבה 14, אחרים ליחידת חילוץ הטייסים בבח"א 3 ונוספים לגדוד 195 של חטיבה 401 שם הוצבו ערב המלחמה בחזית הדרומית.

סיפורה של הפלוגה שהיה מוצנע בשכחת הקרבות והאירועים במשך שלושים ושתיים שנים אף מחבריה עצמם היות וכבר בתחילת הלחימה פוצלה פלוגה לשלושה כוחות נפרדים מובא לפרטיו בספר "פלוגה י' בסופה" שיצא בשנת 2005 המבוסס על עדויות מרבית חברי הפלוגה שנותרו בחיים.

מאז הוצאת הספר ועד היום נפגשים נציגי הפלוגה עם המשפחות השכולות פעמיים בשנה ביום הזיכרון לחללי צה"ל וביום השנה למלחמה וזאת מחוץ למפגשים נוספים המתקיימים בין חברי הפלוגה במועדים שונים.

בעקבות הספר הוקם אתר אינטרנט לפלוגה שחיבר בין חבריה ויצר מקום מפגש וירטואלי ביניהם להחלפת מידע ומסרים. בשנת 2008 נחנך מיצג מלחמת יום הכיפורים ב"יד לשריון" בלטרון ובו צוינה פלוגה י' כאחד משנים עשר סיפורי הגבורה של המלחמה.

בחודש מאי 2011 התקיים מפגש פלוגתי מלא ראשון בין כל חברי הפלוגה והמשפחות השכולות ב"יד לשריון" בלטרון בו התקיים טכס יזכור , מפגש חברים, נישאו נאומים והוקרן הסרט "כעוף החול" שהופק במיוחד לאירוע המביא את סיפורה של הפלוגה מהגיוס ועד לאחר מלחמת יום הכיפורים. הספר וגם הסרט מהווים יד זיכרון לחברנו בפלוגה שנפלו במלחמה.

בעקבות המפגש הפלוגתי שגרר אחריו תגובות רבות ומרגשות פנה אלי לוחם הפלוגה סלו שושן ואמר לי שלצד כל האירועים המרגשים שחווינו חסרה לו אישית המילה "תודה" שלא נאמרה לו ולשאר לוחמי הפלוגה בסיום המלחמה. מי שמכיר את סיפור הפלוגה יודע כפי שכבר נכתב שהיא נפוצה בין יחידות שונות בחזית סיני ובעת סיום המלחמה היו חבריה תחת יחידות לוחמות רבות במרחבי סיני. חברי הפלוגה לא חוו מסדר מסודר בסיום מלחמה בו מגיע מפקד ומסכם את אירועי המלחמה ואף מודה לחיילים על תרומתם לה. מסתבר שהחוסר הזה לא אפשר סגירת מעגל לחלק מחברנו. אמירתו של סלו שושן אלי חידדה לי את החוסר הזה ובמיוחד את הצורך לתקנו כנדרש ובצדק.

לפני כארבע שנים (בשנת 2007) פעלתי באופן  אישי והמלצתי על צל"שים אישיים למספר לוחמים בפלוגה על מעשה גבורתם במלחמה, עשיתי זאת כי לצערי לא היו מפקדים אשר ימליצו על אותם לוחמים בסוף המלחמה. מאמצי אלה לא נשאו פרי בעיקר בגלל חלוף זמן רב מהאירועים וחוסר רצון של הצבא לדון בהמלצות מהעבר. במצב זה ראיתי בפנייה של סלו הזדמנות לתקן במה שלא הצלחתי ברמה האישית כפי שרציתי כאמור. לאור פנייתו של סלו הבאתי את סיפור הפלוגה בפני מפקד פיקוד הדרום האלוף טל רוסו בסיוע האלוף (מיל.) ג'קי אבן שהיה סגן מפקד האוגדה שלנו במלחמה. מפקד פיקוד הדרום לאחר שקרא את סיפור הפלוגה החליט להעניק לפלוגה תעודת הערכה על פועלה במלחמה.

הטקס עצמו נקבע לערב ראש השנה תשע"ב (26 בספטמבר 2011) ושולב במסגרת ערב הוקרה למפקדי מערך המילואים בפיקוד הדרום. בטקס מרגש תוך כיבוד חברי הפלוגה עלו נציגי הפלוגה לבמה, סלו שושן וגיורא נאור וקבלו את תעודת ההערכה מהאלוף טל רוסו מפקד פיקוד הדרום. לאחר מכן נקראו חברי הפלוגה גם הם לבמה וזכו ללחיצת ידו של האלוף ולתעודת הערכה.
 
תמונות מהטכס באתר הפלוגה.

בין ראש השנה ליום הכיפורים השלושים ושמונה למלחמה יחלקו נציגי הפלוגה את תעודות ההערכה של מפקד פיקוד הדרום לשמונה עשר המשפחות השכולות של הפלוגה.

עתה ניתנה גם הערכה רשמית לפלוגה ולתחושתם של חלק מחברי הפלוגה גם נסגר מעגל שהיה פתוח שלושים ושמונה שנים.

עוד על פלוגה י' וחבריה ניתן לקרוא באתר הפלוגה WWW.PLUGAYOD79.ORG

תעודת הערכה של מפקד פיקוד הדרום לפלוגה י' מגדוד 79
מימין: האלוף טל רוסו ולוחמי הפלוגה גיורא נאור וסלו שושן. צילום: אביהו שפירא

תעודת הערכה של מפקד פיקוד הדרום לפלוגה י' מגדוד 79

תעודת הערכה של מפקד פיקוד הדרום לפלוגה י' מגדוד 79


הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה